Tegnap olvastam egy nagyon szuper listát az instán arról, hogyan kommunikálj, ha szíved szerint inkább nemet mondanál.
Nem saját kútfőből pattant ki ez a szuper lista, de tökéletes kiegészítése az Önbizalom tréningem ezen részének és az asszertív (önérvényesítő, ám egyáltalán nem sértő) kommunikációt is gyakorolja, amely egy számomra nagyon-nagyon jól működő technika és a coaching suli óta aktívan alkalmazom a mindennapjaimban a kommunikációm vagy akár egy-egy konfliktus során.
A tréningemben egy külön videóban beszélek arról nekem milyen módszer vált be a nemet mondásra. Igazából egy logikus kérdést alkalmazok magammal szemben, amivel koordinálni tudom az agyam és tudatot viszek a cselekvésbe. Nem árulok el mindent, a tréningemen úgyis mindent megtudhatsz és most szülinapi kedvezménnyel elérhető, de ezt majd a levél végén elárulom!
Visszatérve a lényeghez:
Nem kell igent mondanod, ha nem akarsz vagy nem vagy biztos benne!
ELŐSZÖR IS, KÉRJ IDŐT!
Mindig kérhetsz időt egy kérést vagy kérdést átgondolni, ezzel időt adva magadnak, hogy tényleg a legőszintébb elhatározásból dönts!
Ha meghoztad a döntést, íme 5 mondat, amit ilyenkor alkalmazhatsz:
1., Tudom, hogy általában igent szoktam mondani erre/ilyenekre/ilyesmire, de most nagyon igyekszem odafigyelni arra, hogy mibe fektetem az időmet és az energiáimat. Átgondolom és mindenképp visszajelzek! – és kérlek ilyenkortényleg jelezz vissza miután aludtál rá egyet, mert nem csak szavakkal kell éretten hozzáállnod a másikhoz, hanem tettekkel is, így tudsz 100% felelősséget vállalni önmagadért. (Erről is beszélek az Önbizalom tréningemben.)
2., Nem érzem jelenleg, hogy ez most igazán boldoggá tenne/beleférne az időmbe/lelkesítene eléggé ahhoz, hogy maximálisan végigcsináljam. Nem gond, ha kicsit átgondolom és majd jelzek? – a visszajelzés itt se maradjon el!!
3., Nagyon köszönöm, hogy rám gondoltál, de most nem tudok segíteni. – tudom, hogy kb. ez a legnehezebb, de KEZDD EL mondogatni ilyen szitukban! Az első nagyon nehéz lesz, aztán a következő mindig könnyebb.
4., Megtisztelsz, hogy hozzám fordultál és mindenbe beavattál, de ez most az én kapacitásomat/képességeimet is meghaladja. – Előfordulhat az is, hogy valaki túl sokat kér és bár nem tudsz úgy és annyival segíteni, ahogy kéri, de a szándék, hogy segíts ugyanúgy megvan. Ilyenkor tedd hozzá, hogy “De mit szólnál egy olyan részleges megoldáshoz, hogy..” esetleg, “De abban tudok segíteni, hogy..” és felajánlasz valami olyat, ami szigorúan a te határaid és kapacitásodon belül mozog! Azért mondom, hogy szigorúan, mert könnyű csöbörből vödörbe ejtened magad, ha “szeretsz” kompenzálni.
5., Időre lenne szükségem, hogy átgondoljam, remélem megérted! – ez csak egy rövidebb verziója az első kettőnek.
Amikor valamire nemet mondasz, esetleg hezitálsz az igennel és időt kérsz magadnak, NEM TARTOZOL MAGYARÁZATTAL senkinek a miértekről. Tehát a fenti okokon kívül nem kell bőlére ereszteni a magyarázkodást. Az asszertívitás többek között ezt is kivédi, hiszen elmondod hogyan érzed magad és kommunikálod mire lenne szükséged. Ebbe azért kevesen tudnak belekötni. Aki pedig nem tiszteli a határaidat, azzal érdemes átgondolni a kapcsolatodat vagy egyszerűen csak kikerülni.
Merülj el önmagadban, fedezd fel a működéseidet vagy tréningezd az önbizalmad! Sosem késő elkezdeni az igazi énidőt!:)
Várlak sok szeretettel!!